همراه هستیم با شما از وبسایت اموزش افزایش ، حافظه ، تندخوانی و تمرکز موضوع این قسمت ؛ ۷ تمرین فوق‌العاده موثر برای افزایش حافظه

 

مغز انسان یک دستگاه ذخیره‌سازی ارگانیک است که با درایوهای دیجیتال مقایسه می‌شود. بنا بر عقیده محققان، مغز بشر می‌تواند تا ۲٫۵ پتابایت اطلاعات را در خود ذخیره کند که تقریبا معادل سه میلیون ساعت برنامه تلویزیونی است. البته بازیابی تمام این اطلاعات مقوله‌ای کاملا مجزا است. حافظه انسان نیاز به تمرین‌های مداومی دارد که آن را قوی کرده و سرعت فرآیند بازیابی اطلاعات را بالا ببرد. هنگامی که یک تمرین افزایش حافظه را به‌صورت مداوم و روزانه انجام می‌دهید، نه تنها به تقویت حافظه خود کمک می‌کنید بلکه باعث ایجاد حالت روحی مثبت‌تری در خود می‌شوید، از میزان استرس‌تان کاسته می‌شود، تمرکز خود را بهبود می‌بخشید، انگیزه و بازدهی شما زیاد می‌شود، هوش، خلاقیت و انعطاف‌پذیری شما افزایش می‌یابد، تفکر و زمان عکس‌العمل‌تان سریع‌تر می‌شود، اعتماد به نفس بیشتری کسب می‌کنید و حتی قوه بینایی و شنوایی شما نیز در اثر چنین تمریناتی افزایش می‌یابد.

در ادامه این مطلب تعدادی بازی و تمرین افزایش حافظه به شما معرفی خواهیم کرد که به راحتی قابل انجام بوده و به کرات ثابت شده که در سلامت فکری و شناختی انسان‌ها موثر هستند.
۱- بازی چمدان

اگر علاقه‌مند به بازی و فعالیت‌های گروهی هستید، می‌توانید با دوستان‌تان دور یک میز نشسته و بازی حافظه چمدان را انجام دهید. بازی بدین ترتیب شروع می‌شود که نفر اول می‌گوید در حال بستن چمدانی با یک آیتم در داخل آن است. نفر بعدی نیز همین مطلب را تکرار کرده و یک آیتم دیگر به چمدان اضافه می‌کند و بازی ادامه می‌یابد. هرگاه یکی از بازیکنان یکی از آیتم‌های داخل چمدان را فراموش کند و آن را از قلم بیندازد، از بازی حذف می‌شود تا نهایتا یک نفر برنده بازی شود.
۲- بازی شطرنج

بازی شطرنج یکی از چالشی‌ترین بازی‌های فکری و یک تمرین افزایش حافظه بی‌نظیر است. البته بازیکنان تازه کار اغلب برای تحلیل روند بازی و تعیین حرکت بعدی از حافظه کوتاه‌مدت خود کمک می‌گیرند اما بازیکنان با تجربه‌تر استراتژی‌های خود را به حافظه بلندمدت سپرده و از بازی شطرنج به منظور نگاهداری اطلاعات در درازمدت استفاده می‌کنند.
۳- بازی تمرکز با ورق

تعدادی از ورق‌ها را به پشت روی میز بچینید. هر بار دو ورق را برگردانده و سعی کنید ورق‌های مشابه را با یک‌دیگر ست کنید. برای سخت‌تر کردن این بازی می‌توانید از روش اسپاگتی نیز استفاده کنید. به جای این که ورق‌ها را به‌صورت مرتب و ردیفی روی میز بچینید، آن‌ها را به‌صورت در هم و آشفته قرار دهید. بدین صورت یادآوری مکان ورق‌ها سخت‌تر می‌شود و حافظه شما مجبور به فعالیت بیشتری خواهد شد.
۴- عوض کردن دست‌ها

اگر راست دست هستید، سعی کنید از دست چپ خود برای انجام کارهایی مانند مسواک زدن، غذا خوردن و کار کردن با ماوس کامپیوتر استفاده کنید. استفاده از دست دیگر برای انجام کارها منجر به فعالیت مغزی بیشتر می‌شود. این کار ممکن است در ابتدا برای‌تان دشوار باشد و به همین علت است که ورزش بسیار خوبی برای مغز است.
۵- غذا خوردن با چاپ استیک

این کار باعث می‌شود آگاهانه و با تمرکز غذا بخورید که برای مغز، گوارش و مصرف کالری بسیار مفید است. اگر این کار را قبل از این هم می‌توانستید به خوبی انجام دهید، این بار از دست مخالف‌تان استفاده کنید.
۶- برخی کارها را با چشمان بسته انجام دهید

سعی کنید بعضی کارهای بدون خطر را با چشمان بسته انجام دهید، مثلا دوش گرفتن، شستن موها یا شستن لباس های‌تان. این تمرین افزایش حافظه باعث می‌شود مغز از مسیرهای عصبی جدید استفاده نماید که منجر به بهبود تمرکز و حافظه شما خواهد شد.
۷- از مسیرهای جدید برای رفتن به مقصدتان استفاده کنید

وقتی از مسیرهای همیشگی و تکراری به مقصدتان می‌روید، مغز شما در حالت اتوپایلوت قرار می‌گیرد و برانگیخته نمی‌شود اما استفاده از یک مسیر نا آشنا باعث فعال شدن کورتکس می‌شود. گفته می‌شود بیل گیتس بنیان‌گذار شرکت مایکروسافت هر روز برای برگشتن از محل کار به خانه از یک مسیر جدید استفاده می‌کرده تا باعث تحریک مغز خود شود. لازم نیست برای این کار حتما با ماشین رانندگی کنید. می‌توانید هر وقت مشغول پیاده‌روی یا دوچرخه‌سواری هستید یا حتی از وسایل نقلیه عمومی استفاده می‌کنید، از مسیرهای جدید به مقصدتان بروید.

.

.

.

https://motalesharif.com