همراه هستیم با شما از وبسایت اموزش افزایش ، حافظه ، تندخوانی و تمرکز موضوع این قسمت ؛ برای افزایش IQ خود چه کنیم؟

برای افزایش IQ خود چه کنیم؟

بسیاری افراد تصور می‌کنند هوش تنها به ژنتیک ربط دارد و در طی زندگی امکان کسب آن نیست. در حالی که راه های زیادی برای افزایش ضریب هوشی وجود دارد که افراد از آن بی‌خبر هستند.

با یادگیری چند استراتژی می‌توان توانایی مغز را تاحد قابل قبولی بالا برد. بهره‌وری از دانش و انجام بازی‌های هوش یکی از راه‌های افزایش IQ است. اخیرا ثابت شده در در فرایندی به‌نام Neuroplasticity مغز توانایی پیدا خواهد کرد که سلول‌های عصبی تازه بسازد یا اتصالات بین نورون‌ها را بهبود بخشد.

زندگی مدرن عملکرد مغز را تا حد زیادی کاهش داده است. قرارگیری در موادشیمیایی و هوای آلوده، خواب ناکافی، استرس، خوردن غذاهای بدون ارزش تغذیه‌ای و ارتباطات ناموثر همگی در کاهش هوش تاثیر دارند.

افزایش IQ نیاز به کمک گرفتن از افراد مختلف را ندارد. ورزیده کردن مغز با پازل‌ها و فعالیت‌های بدنی راهبردهای آسانی هستند که در هر مکانی می‌توان به انجام آن پرداخت. مغز باید مسایل جدیدی را تجربه کند که ترکیب حواس بینایی، شنوایی، بویایی و لامسه با عواطف هستند؛ زیرا در این حالت بین نواحی مختلف ارتباط برقرار شده و سلول‌های عصبی ساخته می‌شوند.

در ادامه به راه‌های عملی افزایش IQ اشاره شده است.
۱۰راه موثر برای افزایش IQ

    انجام فعالیت‌های ورزشی

دکتر جان مدینا در کتابش به نام «قوانین مغز» اشاره کرده است که افرادی که در یک اتاق بسته کار می‌کنند یا دانش‌آموزان یک کلاس مانند لامپ‌های خاموش هستند. طبق نظر این بیولوژیست افراد باید با قدم زدن و انجام بازی این لامپ‌ها را روشن کنند. او پیشنهاد داده افراد در طی کنفرانس‌ها در اتاق راه بروند تا بتوانند از مغز خود به درستی بهره گیرند.

دکتر مدینا در ۱۸ مطالعه‌ای که روی افراد مسن انجام داد به این نتیجه دست یافت که افرادی که ورزش می‌کنند از لحاظ هوش انتزاعی، حل مسئله و حافظه بهتر از سایرین هستند. قرارگرفتن فرد در طبیعت و انجام پیاده روی یا حرکت‌های ساده ورزشی در شکوفایی خلاقیت فرد و بهبود عملکرد مغز او تاثیر دارند. ورزش با افزایش سطح اندورفین و اعتماد به نفس رابطه دارد. فعالیت‌های بدنی علاوه بر حفظ عملکرد کلی بدن در افرایش استعداد و حافظه و در نتیجه افزایش IQ نقش دارند.

در دانشگاه کارولینای جنوبی تحقیقی انجام گرفته که نشان می‌دهد که میتوکندری در زمان فعالیت بدنی علاوه بر ماهیچه‌ها در سلول‌های مغزی ساخته می‌شود. علاوه بر آن در مطالعات اخیر تاثیر تمرینات بدنی بر هوش براساس واقعیت بیولوژیکی ثابت شده است.

در سال ۱۹۹۲ مطالعات دقیق امواج مغزی را در زمان تمرکز و تفکر بر روی موضوعی سنجیده شد. نتایج این تحقیقات که در مجله وال استریت منتشر شد نشان از تاثیر مثبت تمرکز و تقکر بر روی افزایش هوش داشت.  مدیتیشن یکی از بهترین فعالیت‌های بدنی برای افزایش IQ شناخته می‌شود.
مدیتیشن و ورزش برای افزایش آی کیو

    طراحی

این روش به هوشیاری مغز و جذب اطلاعات کمک می‌کند. در طی طراحی باید به الگوها، زوایای مبهم و سایه‌ها دقت کرد. یادگیری نجاری و فعالیت‌های ساختمانی و استفاده از دست عملکرد مغز را بهبود می‌بخشد. مهارت در ساخت و طراحی، محدودیت‌های ذهنی را برطرف کرده و قدرت استفاده از منابع جدید برای فرد را مهیا می‌کند.

کشیدن یک طرح بر صفحه علاوه بر ایجاد تمرکز، راه‌های ایجاد خلاقیت را باز می‌کند. انجام کارهای دستی تمرکز را به مقدار قابل توجهی بالا می‌برد. طراحی و کشیدن خطوط بر دفتر برای خلق پدیده‌ها یکی از راه‌های افزایش IQ است.

افزایش iq به کمک طراحی

    انجام بازی‌های ویدئویی و فکری

در این بازی‌ها محرک‌هایی دیده می‌شود که در زندگی واقعی یافت نمی‌شوند. یک بازی استراتژیک مبتنی بر هوش به افزایش IQ کمک می‌کند. بازی “World of Warcraft” منابعی را در اختیار افراد قرار می‌دهد که سطوح فکری خود را افزایش دهند. رشد با بازی‌ها زودتر انجام می‌گیرد.

تحقیقات نشان می‌دهد بازی مهارت‌های شناختی و حرکتی را افزایش داده و به بهبود هوش کمک می‌کند. برنامه‌های تحریک مغز توسط گروهی از متخصصین مغز و اعصاب و روانشناسان طراحی می‌شود. نقاط ضعف در بلند مدت به وسیله مهارت‌های شناختی مطلوبیت پیدا می‌کنند.

برخی از بازی‌ها مانند شطرنج، سودوکو و پازل ذهن را باز کرده و فرد را به چالش می‌کشند. اسکرابل بدون استفاده از فرهنگ لغت به افزایش IQ کمک می‌کند. بازی‌ها اگر به صورت جمعی باشند سرعت عمل فرد را بالا می‌برد و از عملکرد مغزی دیگران بهره گرفته می‌شود.

    بازی‌ها اگرچه به مغز برای داشتن رویکرد بهتر کمک می‌کنند اما انجام آن‌ها در ساعات طولانی نتیجه عکس دارد.

انجام بازی های رایانه ای برای افزایش خلاقیت و آِی کیو

    داشتن ایده‌های جدید

فکر کردن به موضوعات نو و مشکلات روزمره و شیوه حل آن‌ها به بهبود عملکرد مغز کمک می‌کند. به کار انداختن سیستم مغزی با خلق چیزهای جدید امکان‌پذیر می‌شود. خواندن کتاب‌های تخیلی در ایده‌پردازی و خلق شخصیت‌ها تاثیر دارد. مسواک زدن با دست مخالف به پرورش مغز کمک می‌کند. مغز را باید با تمرکز در شرایط مختلف که معمولا استفاده نمی‌شوند، به کار گرفت.

وقتی شخص از کسی یک شی را دریافت می‌کند، باید در مورد تغییرکاربری این وسیله ایده‌پردازی کند. مثلا با دیدن مگس‌کش به چوب بیس بال، راکت تنیس، ویولون، بیلچه، پاروی قایق و میکروفون فکر کند. هوش با خلق کردن رابطه مستقیم دارد و هرچه مغز بیشتر در این راستا به کار رود، احتمال افزایش IQ بالا می‌رود.

    تغذیه مناسب

زمانی که به بالارفتن هوش فکر می‌شود باید تغذیه را نیز مدنظر قرار داد. بدن باید ویتامین و مواد مورد نیاز خود را به خوبی دریافت کند. انواع توت، ماهی و آنتی اکسیدان مغز را در مدت بیشتری در سطح آمادگی بالا نگاه می‌دارند.

روغن امگا۳ به بازسازی سلول‌های مغز و ثابت نگه داشتن میزان قند خون کمک می‌کند. عسل، خرما و شکلات تلخ از دیگر خوراکی‌ها برای افزایش IQ هستند. فلاونول موجود در شکلات به افزایش جریان خون و تقویت عملکرد مغز یاری می‌رساند. کاکائو همچنین با داشتن میزان بالای آنتی‌اکسیدان و منیزیوم به افزایش IQ منجر می‌شود. چای سبز و جنسینگ با آب داغ یکی از خوراکی‌های بی‌نظیر است.

چای سبز ابتدا ۸۰۰۰ سال پیش در ژاپن مورد استفاده قرار گرفت. راهبان مکتب بودا در آن زمان به قدرت تمرکز و هوشیاری این ماده پی بردند. بسیاری از افراد بالارفتن هوش ژاپنی‌ها را به دلیل استفاده از این نوشیدنی می‌دانند. آنتی‌اکسیدان‌ها از سلول‌های مغزی محافطت می‌کنند که در بلوبری، کشمش، سیر، توت فرنگی، آلو و اسفناج به وفور یافت می‌شوند. خوراکی‌هایی مانند نان سفید، چیپس و پاستا فرد را خسته و خواب‌آلود می‌کنند و فکر کردن و استفاده از مغز را با دشواری همراه می‌سازند.

برای افزایش عملکرد مغز باید خوردن شکر سفید را به حداقل رساند. فست و فود و خوراکی‌های شیرین ضریب هوشی را کاهش می‌دهند و می‌توانند اثرات دائمی بر ذهن داشته باشند. استشمام گرد و غبار به از بین رفتن سلول‌های مغزی منجر می‌شود.
تغذیه مناسب برای سلامتی و افزایش ضریب هوش

    مشخص کردن الگوی ذهنی

ممکن است بیشتر افکار روزمره منفی و بدبینانه باشند که مانع پیشرفت مغز می‌شوند. زمانی که فرد درک دقیقی از خود داشته باشد و هدفش را براساس آن تعیین کند می‌تواند عملکرد مغز خود را افزایش دهد.

بسیاری از افراد معتقد هستند همه امور ناشی از احساسات است به این معنا که اگر حسی مانع از انجام کاری شود، پس قطعا آن عمل شدنی نیست. قدرت افکار بیشتر از آنچه در حد تصور است کارایی دارد. می‌توان در ذهن فردی موفق و باهوش را در نظر گرفت که راه حل همه مسائل را می‌داند.

این افکار به مرور بر عملکرد مغز تاثیر گذاشته و منجر به افزایش IQ می‌شود. نتیجه هر عملی پاداشی است که فرد برای خود در نظر می‌گیرد. پاداش‌های کوچک محرک خوبی برای پیشرفت نیستند.

افکار منفی دیگران بر عملکرد ذهن تاثیر گذاشته و فکر را از ارتقا باز می‌دارند. برخی ترس‌های کودکی اجازه نمی‌دهند فرد بتواند به درستی از هوش خود کمک بگیرد. گاهی لازم است با قرار گرفتن در جمع‌های مثبت و باانگیزه از زوایای مختلف مغز استفاده کرد. با انتخاب الگوی مناسب که با تست‌های روانشناسی و در محیط شکوفا می‌شوند می‌توان به ذهن جهت داد.

    افراد مشخص اهداف خود را تعیین می‌کنند و براساس آن برای خود یک الگوی ذهنی را درنظر می‌گیرند. دانستن مسیر به خلاقیت در راه و عملکرد مغز کمک می‌کند.

مشخص کردن الگوی ذهنی

    ارتباط برقرار کردن با افراد باهوش

دوست شدن با افراد خلاق و نابغه باعث پیشرفت در هوش و استعداد می‌شود. بسیاری از افراد عادی در اثر معاشرت با افراد دانشمند به یک فرد ایده‌پرداز و با IQ بالا تبدیل می‌شوند. کنجکاو شدن در مورد هوش، خود به یادگیری چیزهای جدید و افزایش IQ منجر می‌شود. مغز باید با شیوه‌ای درست مهارت چابکی ذهن را بیاموزد.

آدم‌های باهوش واقعا در بالارفتن IQ تاثیر دارند. از این افراد می‌توان طریقه چگونه فکر کردن و استفاده از مغز را آموخت. برای این اشخاص همه موضوعات چالش برانگیز است و مغزشان را درگیر می‌کند. ارتباط با افراد دارای IQ بالا مغز را به بهترین شکل به کار می‌اندازد و راه بهره‌گیری از آن را نشان می‌دهد.

    یادگیری مهارت‌های چالشی

با آموختن هر چالش جدید مغز وادار به تکامل و ایجاد گذرگاه‌های عصبی می‌شود. مهارت‌های چالشی به فرد کمک می‌کند تا باهوش‌تر شود. رقص روی خط علاوه بر تمرین بدنی، مغز را تحریک می‌کند. ضربات دوگوشی اطلاعات هر دو نیمکره مغز را وادار می‌کند که فرکانس ارسال کنند. فکر کردن با تمام مغز افزایش IQ را در پی دارد.

مایکل گلب در کتاب مشهور خود به‌نام «چگونه مانند لئوناردو داوینچی فکر کنیم» به بررسی ویژگی مشترک نوابغ پرداخته است. راه‌های بسیاری وجود دارند که از ترکیب آن‌ها مغز به فعالیت بیشتر وادار می‌شود ولی امواج موسیقی بالاترین تاثیر را دارند. دوش گرفتن با چشمان بسته یکی از شیوه‌های مهارت چالشی است.

    لازم است برای بهبود عملکرد مغز از همه زوایای آن استفاده کرد. بهره‌گیری از دو حواس و ادغام آن، مانند نواختن ساز بهترین راه بالابردن هوش است.

    مطالعه

درست مانند بازی کردن، مطالعه باعث فعالیت بهتر مغز می‌شود. مطالعه باعث تصویرسازی ذهن از خوانده‌ها می‌شود. وقتی کتابی با صدای بلند خوانده شود نسبت به زمان مطالعه با صدای آرام مدارهای متفاوتی در مغز ایجاد می‌کند. می‌توان برای دیگران کتاب خواند یا به کسی که کتاب می‌خواند گوش فرا داد. در اثر این فرآیند استرس کاهش یافته و میزان معلومات بالا می‌رود.

کتاب آموزش تکنیک‌های تقویت حافظه و افزایش هوش نوشته مجتبی فیاض می‌تواند توانمندی‌های مغز را بالا ببرد.

در این کتاب ابزار پرورش مغز در اختیار خواننده قرار می‌گیرد که این ابزار نه تنها سرگرم کننده است بلکه شیوه‌هایی را می‌آموزد تا فرد کارهایی را انجام دهد که تاکنون انجام آن‌ها را غیرممکن می‌دانسته است.

در این کتاب آموزش‌ها در یک دوره صد روزه تعیین شده‌اند که سرعت و افزایش تمرکز را بالا می‌برند. با ترفندهای این کتاب می‌توان اطرافیان را از پیشرفت مغزی شگفت زده کرد.
مطالعه باعث افزایش ضریب هوش

    وارونه کردن اجسام

یکی از راه‌های تقویت مغز وارونگی است. وارونگی قسمت سمت چپ مغز را به فعالیت وا می‌دارد. اجسام وارونه شبکه مغز را درگیر می‌سازند که مغز را وادار می‌کند شکل و روابط پازل مانند را تفسیر کند. برای این تمرین می‌توان قاب‌ها، ساعت و تقویم را به صورت وارونه در خانه قرار داد.

بسیاری از افراد باهوش به دلیل استفاده نکردن درست از مغزشان خود را فردی کم‌هوش می‌پندارند. مطالعه، هم نشینی با افراد باهوش، بازی‌های فکری، تغذیه مناسب و انجام فعالیت‌های ورزشی از راه‌های افزایش هوش هستند. برای بالابردن هوش باید فرد به زوایای مختلف مغز خود آگاه شود و تمرین‌هایی را به کار گیرد.

.

.

https://motalesharif.com